MMA - ciekawostki

MMA - ciekawostki- Nazwa Mixed Martial Arts jest często mylona z Vale Tudo. Zasadnicza różnica polega na tym, że turnieje Vale Tudo, które były niegdyś organizowane w Ameryce Południowej, charakteryzowały się minimalną ilością ograniczeń

- Początkowa zamiast MMA, używało się określenia NHB czyli No Holds Barred, oznaczające walki bez reguł. Nazwa ta była stosunkowo krzywdząca dla MMA, ponieważ jak w każdej dyscyplinie sportu, tak i w tej występują reguły walki

- Pierwszą znaną ludzkości odmianą MMA, był grecki Pankration. Był połączeniem pięściarstwa, oraz zapasów. Wchodził w skład greckich igrzysk olimpijskich.

- Pierwsze zawody z cyklu Ultimate Fighting Championship zostały zorganizowane przez Arta Davie i Roriona Gracie 12 listopada 1993 roku w Denver w stanie Kolorado. W pierwszych zawodach wystartowali: sumita, bokser, mistrz świata w savate (będący też mistrzem Europy w kyokushin), dwóch kick-boxerów, praktyk kempo, mistrz Pancrase oraz zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu Royce Gracie.

- Tradycyjne jujutsu nie było sztuką walki przeznaczoną wyłącznie do obrony. Miało skutecznie "zniszczyć" przeciwnika i do minimum zmniejszyć możliwość kontrataku. Nie istniało pojęcie "zakazanych technik". Pełen zakres technik jujutsu obejmował chwyty (kumi), rzuty (nage), trzymania (osae), dżwignie (kansetsu), duszenia (shime), uderzenia (uchi), kopnięcia (keri) oraz ataki na punkty witalne (kyusho, tsubo).

- Pierwsze edycje UFC niewiele różniły się od Vale Tudo pod względem reguł. Z czasem jednak wprowadzono szereg ograniczeń i modyfikacji (np. od UFC 3 sędzia otrzymał prawo zatrzymywania walki, podczas UFC 12 wprowadzono kategorie wagowe, od UFC 14 zabroniono uderzeń głową i ciosów w krocze). Od 1995 roku podobne, lecz mniejsze widowiska MMA zaczęły pojawiać się w całym USA.

- PRIDE Fighting Championships to japońska organizacja promująca walki MMA, która powstała w 1997 roku. W ciągu dziesięciu lat swojego istnienia PRIDE było gospodarzem 68 gal, dzięki czemu stała się jedną z dwóch (obok UFC) największych organizacji MMA na świecie. W 2009 roku została kupiona przez spółkę ZUFFA, która jest głównym udziałowcem UFC.

- Oryginalne Vale Tudo nie było nigdy sztuką walki, lecz tylko formułą organizowania zawodów z bardzo ograniczonymi regułami, gdzie każdy mógł się posługiwać takimi technikami walki jakie uznał za skuteczne. Zawody tego typu charakteryzują się minimalnymi ograniczeniami. Przeważnie zakazane są tylko ataki na oczy, gryzienie i czasami kopanie w krocze. W tradycyjnym Vale Tudo nie występują kategorie wagowe, podział walki na rundy i ograniczenia czasowe. Bardzo często walka toczona jest na gołe pięści.

- Terminologia używana w sztukach walki może pochodzić z języków orientalnych. Przykładem są nazwy technik w judo lub karate. Część pojęć (rzut, dźwignia itp.) pochodzi z analogicznych dyscyplin znanych w kręgu cywilizacji europejskiej. Podobne źródło mają też takie nazwy jak "boks tajski" czy "boks chiński". Używa się też terminologii zaczerpniętej z języka angielskiego, często pisanej z polska, np. grapling (ang. grappling), traping (ang. trapping). Ostatnio pojawia się tendencja do spolszczania nazw angielskich: w miejsce pojęcia "traping" pojawia się "usidlanie". Terminy te tworzy się spontanicznie, nie zawsze zgodnie z polską gramatyką. Przykłady mogą tu stanowić "styl uderzany" i "styl chwytany". Wyrazy "uderzany" i "chwytany" są imiesłowami przymiotnikowymi biernymi, które nie pasują jako określenia rzeczownika "styl" ("styl chwytany" oznaczałoby, że ktoś chwyta styl; bardziej adekwatne byłoby wyrażenie "styl chwytowy" czyli "oparty na chwytach").Opracowano na podstawie Wikipedii


Zawodnicy MMA

Jake Shields

Ankieta

Czego brakuje na naszej stronie internetowej ?

Strona główna Archiwum Patronat medialny Kontakt

Wszelkie prawa zastrzeżone - MMA Station | Realizacja: imaginacion.pl